23.10.2015

Värdar för ungdomar från världen

Växjö stifts församlingar har möjlighet att ta emot två ungdomar från Tanzania och två från Brasilien. Vi söker därför intresserade, församlingar och värdfamiljer, som vill nyttja tillfället att ha ungdomarna hos sig i ungefär fem veckor, från början av mars 2016.

Vi vill att de ska få uppleva både vardagsliv och kyrkligt engagemang. Vi vill ge unga människor chansen att möta andra unga, på hemmaplan och ute i världen. Vi vill att församlingarnas internationella engagemang blir konkret och livskraftigt.   

Stiftet står genom programmet Ung i världsvida kyrkan för kostnaderna. 

Församlingen behöver ha en handledare, som utbildas två dagar i januari. 

Inför hösten 2016 kan den som är 18-26 år dessutom ansöka om att sändas ut som volontär.   

Anmäl intresse till :
Jonas Löhnn stiftsadjunkt Svenska kyrkan, Växjö stift   
Telefon: 0470-77 38 10 

Information i pdf