26.11.2015

Stine undervisar på årets vintermöte

Vintermötet 15/16 har temat Lords of the Things och under detta tema kommer bland annat Sine Jalnefur att undervisa i nivån "Gandalf". För att läsa mer om lägret och anmäla dig kan du här klicka dig vidare till lägrets arrangemangssida. Nedan kan du som är nyfiken läsa lite mer om Stine.

Stine: En utav våra undervisare heter Stine Jalnefur. Hon jobbar som präst i Jönköping och kommer från Öland/Kalmar men med rötter i Danmark. Hon är gift med Anton som hon på riktigt lärde känna under VM 08-09. Stine satt i vintermöteskommittén för VM 07-08 och har suttit med i distriktsstyrelsen för SKU i Växjö stift. Hon har även varit ung i världsvida kyrkan då hon var i Costa Rica. På fritiden är hon inbiten löpare och har sprungit maraton i bl.a. Köpenhamn men även andra träningsformer brukas/utövas då hon har gjort tjejklassikern, imponerande får man säga. Stine har livsmottot ”skratt förlänger livet”, därför skrattar hon ofta. Stine kommer vara en riktig glädjespridare.