14.10.2014

Årets kapellmästare

Vintermöteskommittén presenterar här och nu årets kapllemästare - Filip Ericsson!!!

Övriga bandmedlemmar är: Christer Sjögren (piano), Oscar Gäreskog (trummor) och Filip själv på Bas. Han är en rutinerad Vintermöteslirare med alltifrån flera lägerband, Vintermöteskommitté och många andra läger i ryggsäcken men det är första gången som kapellmästare.

“Det känns roligt och spännande men samtidigt lite svårt, särskilt med att hitta bandmedlemmar. Jag letar fortfarande efter en gitarrist.  Vi i bandet ska försöka att vara mer involverade i själva lägret och inte bara inmurade i kapellet som många andra år” säger Filip.  

Har man tips på låtar, vill vara med och sjunga en truddelutt med bandet för Vintermötet eller känner på sig att man är eller känner den där gittaristen som saknas så tar Filip emot dina förslag med öppna armar! Vill du slå en plingeling till Filip så gör du det på: 073-0862498

Glöm inte bort att lyssna på spotifylistan här: http://open.spotify.com/user/kazuzka/playlist/560zPeYmGTZZpPE6uJSfnu