18.09.2017

Möt vintermötets första föreläsare

Foto: Lina Alriksson

Den första föreläsaren vi kan presentera till årets vintermöte är ingen mindre än Biskop Fredrik Modéus. Vintermötets föreläsningar kommer utgå från årets tema och bibelord och efterföljas av möjlighet till reflektion i mindre grupper.

Fredrik vigdes till Biskop för Växjö stift den 12 april 2015. Som valspråk har biskop Fredrik Modéus valt ”Guds nåd är allt du behöver”. Det påminner oss om att det viktigaste i livet är gratis. Vi får det som gåva, av nåd. Det går att läsa mer om Biskop Fredrik på Växjö stifts hemsida. Vi har passat på att ställa några frågor till honom angående vintermötet:

Vad betyder Vintermötet för dig?
Vintermötet har varit en mycket viktig plats för mig. Växtplats för tro, inspiration till engagemang i samhälle och kyrka samt möjlighet att lära känna nya människor.

Vad förväntar du dig av årets Vintermöte?
Jag hoppas att många väljer att åka. Vi behöver stiftsgemensamma mötesplatser för unga i Växjö stift. Det är inte alltid enkelt att vara kristen i vår tid.

Glöm inte att titta in på arrangemangssidan där det finns mer information och anmälan.