19.02.2017

Lär känna Vintermöteskommittén

Namn: Amanda Björksell
Ålder: 20 år
Bor: Uppsala
Lokalavdelning: Pro Vero - Växjö Maria

Sysselsättning: Pluggar till agronom med inriktning landsbygdsutveckling på SLU i Uppsala.
Intressen: Att spela och lyssna på musik, världens orättvisor och rättvisor, en hållbar utveckling, spanska, ananas och att röra på mig.
Antal Vintermöten: 3 st

Vad bidrar du med till kommittén? Hm, morotsstavar till fredagsmyset kanske? Jag tror att jag är ganska bra på att komma på de där lite konstiga, men ibland ganska bra idéerna, som kan bidra med något extra. Sen är jag en fantasynörd av rang som gillar att koppla böcker och serier till kristen tro, och i årets temas fall till världsläget och vårt intressant samhälle. Utöver det är jag en hyfsad organisatör som faktiskt har växt upp på Tallnäs vilket gör att jag känner till området ganska bra…

Vad betyder temat för dig? Temat för mig har flera olika meningar. Mycket handlar det om att hoppet aldrig lämnar, att man alltid kan göra goda saker, oavsett situation. Jesus var ju en handlare, som agerade mot orättvisor. Jag tycker också att Hungergames visar en värld inte långt från vår där det spelar stor roll var man är född och där världen är uppdelad i producenter och konsumenter. De orättvisorna intresserar mig mycket. Även maktsituationerna och det tydliga i att makt korrumperar. Det är mycket som intresserar mig när det gäller temat, och jag slutar med ett citat från Peeta som har hängt med mig och påmint om att vi kanske måste ändra de orättvisa spelreglerna i världen, agera och inte bara se på, inte följa strömmen jämt: “Jag vill inte bara vara en bricka i deras spel”.
 

Vilken karaktär i Hungerspelen representerar dig? Det är svårt att välja en person som jag identifierar mig med, det finns många som agerar på sätt jag önskar att jag skulle agerat på om jag var i samma situation. Men om jag måste välja en har Peeta tankar som jag känner igen mig mycket i. Jag identifierar mig inte helt med honom men hans tankar om att man måste vara sig själv, den man verkligen är, och inte låta sig påverkas av andra eller av samhället stämmer väl överens med hur jag resonerar. Annars tycker jag mycket om Buttercup/Smörblomma med…