26.04.2013

Kurser på S:t Sigfrids folkhögskola

S:t sigfrids folkhögskola är en av Växjö stifts två folkhögskolor. Här erbjuds det många olika kurser både med och utan kristen inrikning. Svenska Kyrkans Unga i Växjö stift hyr även ett hus med 34 sängplatser på gården och hit förläggs många av våra helgkurser.

För dig som är intresserad av musik och vill få chans att åka till Costa Rica så erbjuder folkhögskolan en kurs under läsåret 2013/2014. Mer information finns i brochyren du hittar här eller på skolans hemsida. Sista ansökningsdag är den 31 maj

För dig som vill få möjlighet att fördjupa dig i din kristna tro och trons konsekvenser erbjuder folkhögskolan en kurs om detta. Mer information hittar du här eller på skolans hemsida. Sista ansökan är den 15 maj.

Det finns även många andra kurser man kan välja att läsa, kolla på skolans hemsida för mer information.